Kredyty gotówkowe

Czy warto wziąć kredyt gotówkowy?

Kiedy w naszym domowym budżecie brakuje środków na realizację wydatków możemy odłożyć je na późniejszy termin i uzbierać odpowiednią sumę, albo też pożyczyć pieniądze, na przykład w formie kredytu gotówkowego. Pierwsza opcja nie powoduje żadnych dodatkowych kosztów, ale nie zawsze jest możliwa do realizacji, gdyż niektóre wydatki po prostu nie mogą czekać. Druga opcja wiąże się z dodatkowymi kosztami, gdyż musimy jeszcze spłacać odsetki oraz ponieść ewentualne inne opłaty związane z uzyskaniem kredytu. Niewątpliwie jednak w zamian za poniesione koszty otrzymujemy możliwość realizacji wydatków niemal od ręki. Oczywiście kredyt to również poważne zobowiązanie, tym poważniejsze im większa jego kwota, dlatego każda decyzja o jego zaciągnięciu musi być dobrze przeanalizowana.

Zdolność kredytowa

Jednak nie tylko my musimy zastanowić się, czy zdołamy spłacić kredyt. To czy spełniamy odpowiednie warunki, czyli czy posiadamy tzw. zdolność kredytową sprawdzi również sam bank i na tej podstawie zdecyduje, czy udzieli nam kredytu. Na ocenę zdolności kredytowej składa się kilka czynników, z których najważniejszym jest posiadanie stałego źródła dochodu, o wysokości pozwalającej na spłatę miesięcznych rat. Prócz tego wymagane może być również zabezpieczenie kredytu, które może przyjmować formę poręczenia przez żyrantów, zabezpieczeniem w postaci środków na lokacie, czy choćby coraz popularniejszym ubezpieczeniem kredytu, oferowanym zresztą dość często w ramach samej oferty kredytowej. Na ocenę naszej zdolności kredytowej może mieć również wpływ to, jak wywiązywaliśmy się z obowiązku spłaty wcześniej zaciągniętych kredytów.

Koszty kredytu

Bardzo istotnym aspektem przy zaciąganiu kredytu gotówkowego, czy jakiegokolwiek innego są oczywiście jego koszty. Na nie zaś składa się przede wszystkim wysokość oprocentowania kredytu, a także inne koszty związane choćby z prowizjami, czy z obsługa kredytu. Jeśli chcemy szybko i łatwo porównać oferty kredytowe pod względem kosztów, warto skorzystać ze wskaźnika, jakim jest rzeczywista roczna stopa oprocentowania, w skrócie RRSO. Wskaźnik ten bowiem uwzględnia wszystkie te koszty razem i daje kompleksowa informacje o kosztach kredytu. Oprócz tego ważny jest też rodzaj oprocentowania z jakim mamy do czynienia (stałe lub zmienne), gdyż od tego będzie zależeć, czy jego wysokość będzie się zmieniać pod wpływem bieżących zmian wysokości stóp procentowych. Znaczenie ma również to, w jaki sposób kredyt będzie spłacany. Różna może być ilość i wysokość rat, a tym samym czas spłaty może być krótszy lub dłuższy, zaś miesięczne obciążenie naszego budżetu splata raty również może mieć różna wysokość. W niektórych ofertach możliwe jest skorzystanie z możliwości elastycznego dopasowania warunków spłaty do potrzeb kredytobiorcy.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.