Bez kategorii

Czy warto wziąć kredyt konsolidacyjny?

Z każdym rokiem liczba osób zadłużonych w naszym kraju wzrasta. Wynika to w głównej mierze ze zbyt dużej dostępności kredytów gotówkowych, jak również różnego typu uwarunkowań społecznych. Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy nie radzimy sobie ze spłacaniem zbyt dużej liczby rat każdego miesiąca? Czy możemy sięgnąć po kolejny produkt finansowy, który umożliwi nam wyjście z pętli zadłużenia? Jak najbardziej mamy taką możliwość sięgając po kredyt konsolidacyjny, który ma cały szereg zalet, wśród których główną na pewno jest fakt, że umożliwia nam on wyjście nawet z największego zadłużenia.

Czym cechuje się kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny jest produktem finansowym, który niejako zastępuje kilka dotychczasowych kredytów. W praktyce wygląda to tak, że mając do spłacenia np. 4 kredytów, zamieniamy je na jeden. Oczywiście wszystkie poprzednie zostają uregulowane automatycznie, a my mamy już tylko jedno zobowiązanie do uregulowania. Co istotnie rata takiego kredytu jest znacznie niższa, niż suma poprzednich spłacanych każdego miesiąca. Mówiąc o okresie kredytowania kredytu konsolidacyjnego, należy podkreślić, że jest on długi. Wynika to z tego, że chcąc obniżyć wysokość wpłat, musiały one zostać odpowiednio rozłożone w czasie. Na pewno będzie to bardzo wygodne rozwiązanie dla wszystkich osób, które mają ograniczone środki. Warto jednak pamiętać o tym, że jest to kolejny kredyt, który należy spłacać regularnie, bowiem jeżeli otrzymamy negatywny wpis w BIK lub KRD z otrzymaniem kolejnego wsparcia finansowego w banku mogą być spore problemy.

Czy konsolidacja jest dobrą opcją dla osób zadłużonych?

Wiele osób z wieloma kredytami na koncie, ma problemy z ich spłacaniem. Czy wobec tego kredyt konsolidacyjny będzie dla nich wskazany? Jak najbardziej tak. Musimy pamiętać o tym, że zaciągając kredyt konsolidacyjny będziemy opłacali znacznie niższe miesięczne raty, a co za tym idzie nasz domowy budżet nieco odpocznie. Konsolidacja ma także to do siebie, że wiąże się z niskim oprocentowaniem, wobec czego suma jaką będziemy musieli oddać bankowi nie będzie zbyt duża, w stosunku do kapitału, jaki otrzymamy do dyspozycji. Jak więc widzimy umożliwi to wyjście z pętli zadłużenia bez konieczności sprzedaży części majątku i zadłużania się w firmach finansowych. Mówiąc ogólnie w wielu przypadkach kredyt konsolidacyjny jest często ostatnią deską ratunku, dla wszystkich tych, którzy przez zaciągnięcie zbyt licznych zobowiązań wobec banków, tracą płynność finansową. Na pewno będziemy spłacać go dłużej niż poprzednie pożyczki i kredyty, jednakże ostatecznie wyjdziemy na prostą, pod warunkiem że w międzyczasie nie skuszą nas zakupy na raty czy kredyty udzielane przy minimum formalności. Są one najkrótszą drogą do wpadnięcia w spore kłopoty finansowe, a co za tym idzie nawet w najgorszym przypadku wizytami kolejnych windykatorów czy ostatecznie nawet licytacją komorniczą.

Na naszym rynku znaleźć można bardzo wiele różnorodnych kredytów finansowych, od małego kredytu na kilkaset złotych począwszy aż po kredyt hipoteczny lub mieszkaniowy, opiewający na wielkie sumy. Zanim jednak zaczniemy korzystać z tego dobrodziejstwa, należy się kilka razy zastanowić, czy poradzimy sobie z tego typu zobowiązaniami, bowiem zaciąganie kredytów to jedna kwestia, a spłacania to już zupełnie inna i znacznie bardziej skomplikowana sprawa.

Zatem podejmowanie tak brzemiennych w skutkach decyzji, musi zostać odpowiednio przemyślane z uwzględnieniem wszelkich za i przeciw.