Bezpieczny Kredyt

Gdzie takiego szukać

Kategorie

Archiwum

« Kredyt konsolidacyjny… | Strona domowa | Pożyczka na chirurgię… »

wtorek, 11 wrzesień 2018 at 2:16 pm.

Każdy kto planuje kupno mieszkania na kredyt hipoteczny musi zadbać o odpowiednią zdolność kredytową tylko wówczas bank udzieli nam kredytu. Jednak jak się okazuje bardzo ważna jest również historia kredytowa. Często zdarza się że nasze poprzednie zadłużenia nie były spłacane w terminie i zostaliśmy wpisani do BIK. Może ro oznaczać że wówczas nie możemy ubiegać się o kredyt na mieszkanie.

 

Zdolność kredytowa i BIK

BIK czyli inaczej mówiąc Biuro Informacji Kredytowej to instytucja do bazy której trafiają dane osób które zaciągnęły kredyt w banku bądź też innej instytucji finansowej. W instytucji tej gromadzone są zarówno dane osób które kredyt spłacały regularnie jak i tych które spóźniały się ze spłatą rat. Ubiegając się o zaciągnięcie kredytu hipotecznego bank w pierwszej kolejności sprawdza naszą zdolność kredytową, Jednym z podstawowych elementów takiego procesu jest zasięgnięcie informacji na temat potencjalnego klienta w BIK. Jeżeli do tej pory zaciągaliśmy kredyty ale były one spłacane w terminie nasza historia w BIK będzie pozytywna, a dla banku będziemy klientem godnym zaufania. Jeżeli jednak zdarzały nam się opóźnienia w spłacie kredytu dla banku będzie to sygnał, że możemy mieć trudności ze spłatą kolejnych zadłużeń. Z pewnością zadamy sobie wówczas pytanie czy możemy w takiej sytuacji ubiegać się jeszcze o kredyt hipoteczny. Jak się okazuje krótkoterminowe opóźnienia bądź też jednorazowe z pewnością nie zaniżą naszej zdolności kredytowej. Jeżeli jednak opóźnienia ze spłata rat zdarzały się często, a nieterminowa spłata zdarzała się niejednokrotnie wówczas może mieć to duży wpływ na naszą zdolność kredytową.

Kredyt dla zadłużonych i czyszczenie BIK

W sytuacji kiedy nasze dane widnieją w bik wcale nie musi to oznaczać, że nasz wniosek o bieganie się o kredyt hipoteczny zostanie odrzucony. W przypadku niskiej kwoty zaległości o krótkim terminie bank będzie wyrozumiały i z pewnością nie uzna opóźnienia jako nasze duże zaniechanie. W innym przypadku może się okazać że bank będzie chciał udzielić nam kordytu na indywidualnych warunkach. Mogą się one wiązać z wyższym oprocentowaniem, bądź też koniecznością znalezienia współkredytobiorcy. Pamiętajmy również o tym, że zanim zaczniemy ubiegać się o kredyt hipoteczny możemy wcześniej zadbać o wykreślenie nas z rejestru BIK i postarać się o pozytywną historie kredytową.

Na czym polega czyszczenie BIK

W przypadku zaległości w spłacaniu kredytu nasze dane mogą figurować w BIK przez 5 lat od czasu spłaty kredytu, pod warunkiem że opóźnienie to przekroczyło 60 dni, bądź minęło kolejne 30 dni od chwili poinformowania przez bank o zamiarze przetwarzania informacji na ten temat. Jak się okazuje jest szans na wyczyszczenie naszej negatywnej historii w BIK jednak może mieć to miejsce dopiero po upływie 5 lat i nasze dane nie mogą być dłużej przetwarzane. Aby mieć wówczas pewność że informacje te nie będą brane pod uwagę przy ubieganiu się o kredyt musimy wystąpić z wnioskiem do instytucji która zgłosiła nas do BIK.