Bezpieczny Kredyt

Gdzie takiego szukać

Kategorie

Archiwum

« W jaki sposób kredyty… | Strona domowa | Kredyty gotówkowe i i… »

piątek, 15 marzec 2019 at 2:26 pm. Użyte znaczniki: , , , , , ,

Wartość udzielonych kredytów hipotecznych rośnie, a w 2019 roku prognoza to nawet 50-55 mld złotych (ta najbardziej pozytywna). Kredytobiorcy widząc dynamiczny wzrost branży pożyczek mieszkaniowych zastanawiają się często, czy to dobry moment na wejście do podobnego zobowiązania. Czy warto zatem sięgnąć po kredyt hipoteczny w aktualnych warunkach prawno – gospodarczych?

Prawo korzystne przy udzielaniu kredytów hipotecznych

Prawne uwarunkowania udzielania kredytów hipotecznych zmieniły się zdecydowanie na korzyść konsumentów, o czym świadczy chociażby obowiązek udzielania zobowiązań tylko w walucie zarobkowania klienta. To docelowo PLN. Odpada zatem całkowicie problem spekulacji. Rynek kredytów hipotecznych jest najbardziej rozwinięty w największych aglomeracjach, gdzie trwa boom na wynajem. W Polsce pojawia się wielu inwestorów zagranicznych z dużym kapitałem. Skupienie najlepszych lokali w rękach dużych graczy zagranicznych to spory problem ze względu na utrzymywanie sztywnych, bardzo wysokich cen najmu. Tendencja prawdopodobnie się nie zmieni ze względu na potencjał imigracyjny.

Pełna informacja o kredycie hipotecznym

W dalszym ciągu udoskonala się prawne aspekty informowania kredytobiorców o warunkach udzielania kredytów hipotecznych. Nawet minimalna wątpliwość to już podstawa do rozwiązania umowy. Większość sądów przychyla się do rozwiązywania umów o kredyty hipoteczne z klauzulami niedozwolonymi. Banki są zobowiązane do spełnienia warunków ustawy o kredycie hipotecznym. Ta jasno mówi o katalogu informacyjnym, a także potwierdzeniu decyzji kredytowej. Decyzja kredytowania jest już decydująca. Bank nie może w ostatniej chwili wycofać się z finansowania. Często taki problem pojawiał się we wcześniejszych latach. Powtarzanie analizy zdolności kredytowej w innym banku kosztowało kredytobiorcę wiele czasu, nerwów, a często pieniędzy.

Niskie stopy procentowe dalej w 2019 roku

Nic nie zapowiada zmian w polityce monetarnej, kształtowaniu stóp procentowych. NBP zachowa niskie stopy procentowe na historycznie niskich poziomach ze względu na optymalny wskaźnik inflacji. Monitorowanie powyższego wskaźnika to niezbędna forma przewidywania wahań cyklu koniunkturalnego. Podwyższane regularnie stopy procentowe sygnalizują stopniowe ochłodzenie gospodarki, a w tym udzielania kredytów hipotecznych. Przy niskich stopach procentowych akcja kredytowa charakteryzuje się zawsze większą dynamiką.

Pomoc restrukturyzacyjna pochodząca z banku

Jedna z najbardziej pozytywnych zmian dotyczy również obowiązku banków za restrukturyzację kredytu hipotecznego po uzasadnionym kontakcie z konsumentem. Obecnie bank nie może zamknąć od razu umowy, ale proponuje konkretne rozwiązania prowadzące do naprawy płynności. To głównie obniżenie raty z jednoczesnym wydłużeniem okresu kredytowania. Standardowo maksymalny okres kredytowania przy kredycie hipotecznym to 35 lat. Obecnie kredyt hipoteczny jest całkowicie bezpieczny pod kątem prawnym, jednak schłodzenie branży jest pewne w przyszłości, nie do końca wiadomo, jak odległej.