Bezpieczny Kredyt

Gdzie takiego szukać

Kategorie

Archiwum

« Kredyty gotówkowe i i… | Strona domowa | Grupy społeczne »

wtorek, 09 lipiec 2019 at 3:32 pm. Użyte znaczniki: , , , , , , , , , ,

Spotkanie z doradcą kredytowym (pośrednikiem) to zaledwie pierwszy krok niezbędny do podpisania umowy kredytowej. A co z kolejnymi i na co należy się przygotować, aby przejść przez proces zadłużenia bez większych problemów?

Porównywanie ofert kredytów hipotecznych, ale niekoniecznie przez RRSO

Na początku przyjrzyj się wszystkim ofertom kredytów hipotecznych, ale nie tylko pod kątem RRSO, tylko stwórz tabelę całkowitych kosztów, jakie poniesiesz podczas spłaty zobowiązania. Wskaźnik RRSO nie jest do końca optymalny w analizie ofert kredytów hipotecznych i przy manipulowaniu czasem spłaty, czy ratami malejącymi uzyskasz nietypowe, wręcz niekorzystne wyniki. Na etapie porównywania ofert postaraj się o skompletowanie niezbędnej dokumentacji dotyczącej nieruchomości, własnej zdolności kredytowej, ubezpieczenia. W kwestii ubezpieczenia pamiętaj, aby wykazać odpowiedni stan zdrowia przed podpisaniem umowy kredytowej. Jeżeli ubezpieczyciel odkryje, że miałeś duże problemy zdrowotne, zataiłeś pewne dane nie otrzymasz świadczenia po wystąpieniu sytuacji kryzysowej. Przestudiuj wykluczenia z ubezpieczenia, czyli czynniki uniemożliwiające wypłatę pieniędzy. Każde nieporozumienie to po prostu niepotrzebne koszty.

Zdolność kredytowa i historia spłaty zobowiązań

Własną zdolność kredytową poznasz najszybciej przez ściągnięcie płatnego raportu BIK. Przy kredytach hipotecznych nie ma wymagania budowania historii spłat zobowiązań. Nie musisz brać drobnych kredytów gotówkowych, aby zwiększyć szanse na kredyt hipoteczny. To rzadko decydująca o współpracy praktyka i nie jest wcale obowiązkowa. W kredycie hipotecznym nieruchomość sama w sobie stanowi najważniejsze zabezpieczenie. Kolejny etap to składanie wniosków kredytowych w placówkach. W tym momencie pojawia się wiele wątpliwości. Czy składać tylko jeden wniosek do banku, czy może kilka do większości placówek, aby zwiększyć szanse na zadłużenie. W aktualnych realiach doradcy w bankach doskonale rozumieją, że kredytobiorca musi złożyć kilka wniosków i nie odejmują za to żadnych punktów.

Negocjacje cenowe, a odpowiedzialność za preferencyjne warunki kredytowania

Negocjacje cenowe w kredycie hipotecznym rozpoczynasz dopiero po wydaniu decyzji kredytowej. Nigdy wcześniej. Negocjacje cenowe dotyczą najczęściej tzw. sprzedaży wiązanej, cross-sellingu. Bank w negocjacjach schodzi regularnie z marży, proponuje dodatkowe produkty finansowe wpisujące się w potrzeby konsumenta, obniża prowizję. Sprzedaż wiązana to duża odpowiedzialność. Aby nie stracić preferencji musisz koniecznie utrzymać wymagania promocyjne umowy, czyli przelewać pensję na konto, wykorzystać kartę kredytową lub założyć lokatę bankową, w zależności od oferty.

Terminy i wymagania kapitałowe

Według ustawy o kredycie hipotecznym bank ma 21 dni na wydanie decyzji kredytowej, ale niewiele placówek dotrzymuje tych terminów. Realnie okres oczekiwania to od miesiąca do dwóch. Wkład własny w umowach kredytowych kształtuje się na poziomie od 10 do 20% zgodnie z wymaganiami Komisji Nadzoru Finansowego. Ubezpieczenie niskiego wkładu rzadko się opłaca, chyba że masz do czynienia z okazją na rynku nieruchomości. Nie wiadomo, czy w przyszłości presja na większy kapitał własny się nie pogłębi. Zwlekanie z kredytem hipotecznym nie jest zatem do końca rozsądne, bo warunki podpisywania umów zmieniają się praktycznie z roku na rok. Właściwe wykonanie kroków do kredytu hipotecznego skraca czas niezbędny do wydania decyzji kredytowej, co przekłada się na większy komfort kredytobiorcy.