Kredyty gotówkowe

Kredyt gotówkowy a ocena zdolności kredytowej

Jeżeli staramy się kredyt gotówkowy, banki dokonują badania naszej zdolności kredytowej. Każda osoba, która ma do czynienia ze zobowiązaniami finansowymi lub planuje wkroczyć w ten obszar tematyczny, powinna mieć świadomość tego, co właściwie kryje się za wskazanym pojęciem. Zdolność kredytowa odgrywa bowiem bardzo istotną rolę w całym procesie ubiegania się o przyznanie kredytu gotówkowego i nie należy o tym zapominać.

Czym jest i czemu służy weryfikacja zdolności kredytowej?

Banki dokonują weryfikacji zdolności kredytowej po to, aby sprawdzić naszą wiarygodność oraz wypłacalność. Instytucje bankowe pragną minimalizować ryzyko przyznania kredytu gotówkowego komuś, kto nie jest w stanie go spłacić. Oczywiście, tego typu procesy są obarczone ryzykiem błędu, ponieważ banki nie wiedzą wszystkiego o naszej sytuacji finansowej i nie są w stanie sprawdzić drobiazgowych detali lub dokładnych okoliczności sprawy. Każda osoba ubiegająca się o kredyt gotówkowy powinna pamiętać o tym, aby przeprowadzić również samodzielną analizę swojej sytuacji finansowej, ponieważ długi muszą być dopasowane do naszych potrzeb pod tym kątem.

Historia zobowiązań a zdolność kredytowa

Historia zobowiązań odgrywa bardzo istotną rolę, jeśli chodzi o zdolność kredytową, dlatego też – wbrew pozorom – brak jakichkolwiek pozycji może być tutaj negatywnie postrzegany przez bank, choć zależy to, oczywiście, od sytuacji oraz preferencji danej instytucji. W każdym razie historia kredytowa informuje o tym, czy mamy na swoim koncie długi oraz jak wywiązywaliśmy się w przeszłości z umownych obowiązków związanych ze spłatą rat. Takie informacje banki pozyskują ze specjalnych baz danych, które gromadzą tego typu wiadomości.

Zarobki oraz wydatki a zdolność kredytowa

Banki przyglądają się również uważnie naszym zarobkom oraz wydatkom. Jeśli chodzi o wydatki, często szacuje się je w oparciu o liczbę osób na naszym utrzymaniu. W przypadku zarobków pod uwagę brana jest wysokość przychodów, a także ich regularność. W procesie weryfikacji tego obszaru naszych finansów często trzeba dostarczać bankowi szereg dokumentów potwierdzających szczegóły naszej sytuacji budżetowej. Jest to bez wątpienia bardzo istotna kwestia z perspektywy instytucji bankowych.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.