Poradniki

Główne tendencje na rynku kredytów konsumpcyjnych w 2020 roku

Banki przekazują do Narodowego Banku Polskiego wiele kluczowych informacji dotyczących sytuacji zadłużeniowej, a także niektórych tendencji rynkowych. Dzięki raportom NBP potencjalny pożyczkobiorca może odkryć kierunek działania i przejść szybciej przez procedury. Jak wyglądają główne tendencje na rynku kredytów gotówkowych w 2020 roku (pod koniec).

Kredyty konsumpcyjne ze zróżnicowaną konkurencyjnością w bankach

Niektóre banki detaliczne zaostrzyły kryteria obsługi, szczególnie najsłabszych dochodowo kredytobiorców, a inne wręcz przeciwnie. Rozluźniają zasady akceptacji wniosków, ale dalej w rozsądnych widełkach. Co to oznacza w praktyce? W bankach widać walkę konkurencyjną podczas kryzysu gospodarczego. To przekłada się naturalnie na wzrost jakości obsługi klienta. Banki powszechnie akceptują umowy cywilnoprawne, nawet umowy o dzieło, chociaż warto zauważyć, że w następnym roku umowy o dzieło staną się prawdopodobnie martwe przez obowiązek zgłaszania ich do rejestru ZUS, nawet przez drobnych zleceniodawców. Nie wiadomo również, czy nie dojdzie do ich całkowitego oskładkowania wraz z tendencją „ratowania gospodarki”.

Rośnie maksymalna kwota kredytu

Zwiększanie maksymalnej kwoty kredytu dla najlepszych pożyczkobiorców, czyli tych z największymi, potwierdzonymi dochodami to bardzo dobry kierunek zarobkowy. Od większej kwoty bank generuje solidniejsze zyski.

Zmniejszenie raty poprzez wydłużenie terminu spłaty

Praktycznie wszyscy pożyczkobiorcy ze względu na niepewność funkcjonowania gospodarki zgłaszają potrzebę spłaty możliwie najmniejszych rat. Właściwa strategia do osiągnięcia podobnego celu to właśnie wydłużenie terminu spłaty, oczywiście przy założeniu tylko jednego kredytu gotówkowego w domowym budżecie. Jeżeli masz większe zadłużenie posłuż się narzędziem konsolidacji.

Ułatwione wakacje kredytowe

O wakacje kredytowe coraz łatwiej. Wystarczy przekazanie podobnej dyspozycji online. W krytycznych warunkach działania gospodarki banki detaliczne zgadzają się na odroczenie spłat, ale i tak na tym zarabiają. Wakacje kredytowe wcale nie oznaczają wstrzymania opłat, tylko naturalne przesunięcie. To często źle rozumiana kwestia.

Polityka monetarna to polityka niskich stóp procentowych na długie miesiące

Popyt na kredyt w IV kwartale 2020 powoli wraca do normy po ciężkim załamaniu na początku roku. Banki uważają, że popyt na początku kolejnego roku zwiększy się, a łagodzenie polityki monetarnej pomoże w tym procesie. Rada Polityki Pieniężnej w ostatnim czasie jasno określiła zasady działania na kolejne miesiące, a nawet lata.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.